sonu olmayan oyun: football manager

Share

hepimiz genelde senaryosu olan ilerlemeli oyunları oynamaktan keyif alırız, örnek vermek gerekirse rockstar games’in yaptığı gta ve red dead redemption serileri. bu oyunların belli bi senaryosu ve bi saat oynadıktan sonra bitişi vardır.

bu oyunlardan football manager’i ayıran en büyük özellik ise oyunun sonunun bize kalmış olması, isteyen 10 saat oynar isteyen 10.000 saat. yılların sonu yok çünkü istediğimiz kadar ilerliyoruz oyunda. belki de football manager bağımlılığının en önemli sebebi bu.

benim menajerlik oyunlarıyla tanışmam championship manager 2006 ile başladı, tabi daha sonra football manager aldı başını yürüdü. 16 yıllık fm oyuncusu olarak ne bağımlılığı kardeşim :).

bu simülasyon oyununda gerçek takımlar ve gerçek oyuncular ile iç içe oluyoruz, hem bizim hem onların gelişimine tanıklık ediyoruz. kimi oyuncu desteklediği takımla başlıyor oyuna, benim de dahil olduğum bi kısım ise en alt seviyeden başlayıp kendini göstere göstere büyük bi menajer olmak için çabalıyoruz.

oyunda yıllar geçtikten sonra reel oyuncuların emekli olması ile beraber alt yapıdan sanal oyuncular yani regen’ler (newgen) çıkıyor. o oyuncuların kariyer gelişimlerini ve yıldız olduklarını görmek bence çok güzel bi duygu.

22 noktanın bi topun peşinden koştuğu güzel kariyerler…

vasfi

aklıma geldikçe yazıyorum

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir