kaybolan malezya “mh370” uçağına ne oldu?

Share

tarih 8 mart 2014, saat 00:00… yeni günün ilk saatleri.

malezya’dan çin’e gidecek olan yolcular kuala lumpur uluslararası havalimanı’nda check-in yapmak üzere gece yarısı toplanmışlardı. her şeyden habersiz malaysia airlines’ın 9m-mro kuyruk numaralı uçağına binip sabahın ilk saatlerinde çin’in başkenti pekin’de olmayı planlıyorlardı.

yolcular kontrollerden sonra uçağa bindiler, toplam 227 yolcu 12 mürettebat vardı. 00:35’te geri dönüşü olmayan yolculuk başlamıştı. uçakla en son 01:19’da sesli temas kuruldu.

radar: “malezya üç yedi sıfırdan, bir iki sıfır nokta dokuz üzerinden ho chi minh’e. iyi geceler.”

mh370: “iyi geceler. malezya üç yedi sıfır.”

3 dakika sonra saat 01:22 hava trafik kontrolörlerinin radar ekranlarından mh370 kayboldu.

hemen dünyanın en maliyetli arama kurtarma çalışmaları başladı, ilk akla gelen uçağın radardan kaybolduğu noktada güney çin denizi’ne düşmüş olmasıydı. ancak radarlardan yapılan araştırmalar sonucu uçağın sabah 07:13’e kadar uçuş yaptığı tepit edildi.

mh370’in rotası

mh370 radar kesilmesinden sonra hafif sağa dönmüş ardından tam ters istikamete kıvrılarak ”penang adası” üzerinden hint okyanusuna uçmuştur. bu ada kaptan pilot ”zaharie ahmad shah”ın doğduğu yer olduğundan tüm odak ona yoğunlandı. evinde yapılan aramalarda simülasyonda aynı rotayı test ettiği doğrulandı.

kaptan pilot ”zaharie ahmad shah”

kaptan pilot uçağı muhtemelen kara ile okyanus arasındaki en ıssız yere tek parça indirip kendilerinden hiç bir iz bırakmamak istedi. uçak 8 yıldır yolcuları ile beraber hint okyanusu’nun derinliklerinde yatıyor. çok teori üretildi ama araştırmalarımdan bu sonucu çıkardım.

vasfi

aklıma geldikçe yazıyorum

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir