kaliteli senaryo; cezailer

Share

tam böyle yorgan altında dizi izlemelik, yağmurlu ve soğuk aylara geldik. ekim ayının ilk yazısı bir dizi incelemesi olsun; gain platformunun yeni yapımı cezailer.

başrollerinde yiğit özşener (psikiyatr mert güngel) ve rıza kocaoğlu (klinik şefi menderes) var.

öncelikle cezai ne demek bi kelime anlamına bakalım, cezai ”ceza ile ilgili, cezaya ilişkin, cezaya dayanan” demek. bizi ilgilendiren kısmı ceza ehliyeti; bir kimsenin işlediği bir suça ilişkin kusur yeteneğine sahip olmasını ifade eder. dizimiz tam da böyle kişilerin olduğu bir akıl hastanesinde geçiyor.

cezailer

dizinin konusuna gelirsek geçmişte yapılan ”rosenhan deneyi”ne dayanıyor. rosenhan’ın kendisi ve akıl sağlığı yerinde olan ortakları (7 kişi), deneyi gerçekleştirmek için rol yaptılar ve kendilerini kliniklerin görevlilerine kliniğe kabul edilmek için akıl sağlığı yerinde olmayan bireyler olarak tanıttılar. deneyin sonucunda akıl hastalığı kliniklerinin “normal bir insan ile akıl hastası olan bir insanı birbirinden ayıramadıkları” ortaya çıkmıştır.

bizim de psikiyatrımız mert güngel benzer bir deney yapmak için bir akıl hastası kliniğine giriyor ama farklı bölüme. suçluların, katillerin olduğu ama cezai ehliyetlerinin olmadığına karar verilen akıl hastalarının bulunduğu bölüme… işler bundan sonra çığırından çıkıyor tabi.

klasik türk televizyon dizilerinin (aşk, intikam, namus, töre) yerine izlemek istediğimiz senaryolar işte bu. kaliteli senaryo, kaliteli oyunculuk ve ortaya çıkan güzel iş.

cezailer’in henüz 2 bölümü yayınlandı ve yeni bölümleri her perşembe gain platformunda yayınlanıyor…

vasfi

aklıma geldikçe yazıyorum

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir