bi sitcom efsanesi: friends

Share

central perk’e hoşgeldiniz…

hazır dizimiz netflix’e tekrar gelmişken biraz ondan bahsedelim. ilk bölümü 1994’te son bölümü ise 2004’te yayınlanan sitcom efsanesi ”friends”.

ben friends’i izlemeyi bâyâ erteledim, çünkü eski bi diziydi ama hâlâ popülerdi. hakında sürekli konuşuluyordu, friends baskılı ürünler kullanılıyordu. başka diziler hep onla kıyaslanıyordu. her şeye rağmen bana pek hitap etmiyor gibiydi.

bölümlerin 20 dakika olması da beni içine çekmişti, bir bölüm daha, bir bölüm daha… neyse başlayalım.

rachel green, monica geller, phoebe buffay, joey tribbiani, chandler bing, ross geller… karakterlerimizin isimlerini başa yazıyorum ki bi şeyler karalarken unutmayayım diye :). bundan sonrası spoiler içerir lütfen izlemeden okumayın.

karakterlerimizin sıkça uğrayıp sohbet ettiği mekan – central perk

rachel green

başrollerin başrolü gibi karakterdi, iyi ama sürekli kendini düşünen, hem benci hem bencil, puuu allah seni… şaka şaka sürekli kavgacı biri olarak kalmış kafamda tek güzel yanı rose ile olan birlikteliğiydi, şirketlerde çalışırdı. sonra joey’e de aşık oldu en kızdığım bölümlerdi sanırım salak rachel… hem rose’a hem kendine zehir etti günleri. çocuğu da oldu rose’dan mutlu sonla bitti diye hatırlıyorum.

monica geller

rose’un kız kardeşi, mükemmelliyetçi, otoriter bi aşçıydı. her şeyde planlamayı kendi yapardı, rachel ile rekabet içinde olurdu. yaşadığı aşklar bunlarla ters orantılıydı, ya kendinen 20 yaş büyük biriyle çıkardı ya kendinden baya küçük genç ile. sonra bi gün chandler ile arkadaşlıkları aşka döndü ondan sonra favori çiftim oldular, böyle devam monica chandler…

phoebe buffay

herkesin çok sevdiği ama benim sevemediğim bi karakterdi, saflık anları fenalık geçirtiyordu bana. saf, temiz kendi halinde masördür arada garip müzikler yapar. pot kırmaları ünlüdür sır tutamaz. ”smelly cat” adında güzel bi şarkısı vardı. dizi çekilirken hamile kalmış senaryoya taşıyıcı anne olarak üçüzleri taşımıştı. bi kötülüğünü görmedim.

joey tribbiani

benim için dizinin en komik karakteri joey’di. yüzünü ve mimiklerini görmem yetiyordu, gülme efektine gerek yoktu öyle bi karakterdi. dizide de bi oyuncuyu canlandırıyordu, doktor rolünü canlandırdığı diziden ayrılmamak için ölmüyordu :D, en sonunda asansör boşluğuna düşerek diziden ayrıldı. kadın düşkünü olmasına rağmen ciddi ilişki yapamadı, bi ara rachel bile yürüdü adam gibi adam joey, ross için dik durdu. iyi ki varsın joey.

chandler bing

joey ile beraber aynı evi paylaşan komediyi 2 katına çıkaran ikiliydiler. aralarında dalaşırlardı tabiri caizse, şanssız biriydi. üzüldüğüm zamanlar oldu kendisine. monica ile sevgili olduklarında favori çiftim oldular. komik, şakacı şey seni…

ross geller

evlenmiş hatta bi çocuğu olan ross eşinin lezbiyen olması sebebiyle boşanmış, monica’nın abisi aşk adamı ross… genelde kardeşiyle geçinemezler, rachel’a olan aşkı güzeldir. monica’nın bencil ve anlayışlı olmaması nedeniyle kavga ederler. bi kere daha evlenir boşanır, espiri konusu olur. ortam içinde hep komik duruma düşer, espirilidir.

güzel anılar, güzel zamanlar için teşekkürler friends…

vasfi

aklıma geldikçe yazıyorum

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir